Wykształcenie średnie, najlepiej techniczne o profilu handlowym, jest najczęściej branym pod uwagę kryterium w procesie rekrutacyjnym. Studia wyższe w zakresie zarządzania, handlu lub marketingu nie są konieczne, jednak mogą okazać się dużym atutem.
Niemniej, najważniejszym czynnikiem, decydującym o przyjęciu do pracy, są zdolności interpersonalne i społeczne. Nienaganna kultura osobista i komunikatywność to cechy niezbędne, gdyż praca merchandisera opiera się na kontakcie z ludźmi. Potrzebna jest także doskonała organizacja pracy własnej (czasem również podległego zespołu), zdolność szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów, zdolność pracy pod presją czasu, opanowanie, solidne wykonywanie swoich obowiązków, skrupulatność, sumienność i dokładność.
Ważna jest również znajomość technik i narzędzi marketingowych oraz zagadnień psychologii społecznej, kreatywność oraz zmysł estetyczny. Merchandiser musi potrafić obsługiwać podstawowe programy komputerowe, umożliwiające sprawne prowadzenie dokumentacji.
Praca wiąże się też często z wysiłkiem fizycznym, w związku z tym osoby z dysfunkcjami mogą sobie nie poradzić na opisywanym stanowisku. Na koniec warto wykazać się znajomością zasad BHP.