merchandising w sklepie spożywczymBranża spożywcza rządzi się swoimi prawami, a zatem i zasady, obowiązujące ekspozytorów towarów, są szczególne. Warto mieć świadomość ich istnienia, pozwalają bowiem zrozumieć podświadome motywacje klientów i tym samym wpłynąć na efektywność sprzedaży.

Wiele z decyzji zakupowych w sklepach spożywczych podejmowana jest podświadomie – skuteczny merchandiser musi umieć posługiwać się tymi mechanizmami. Najbardziej popularna jest zasada prawej ręki i lewego oka. Mówią one o tym, że zwracamy uwagę w pierwszej kolejności na to, co znajduje się po naszej prawej stronie, natomiast stojąc przed regałem – nasz wzrok początkowo pada na jego lewy górny kraniec. Jednocześnie nie wolno tutaj zapomnieć o zasadzie środka – najwięcej czasu poświęcamy produktom, umieszczonym pośrodku regału, a dokładnie na wysokości naszych oczu.

W związku z tym artykuły przeznaczone dla dzieci warto umieszczać na niższych półkach. Układamy tam również produkty większe gabarytowo. Przy układaniu poszczególnych artykułów bierzemy pod uwagę datę ważności – produkty ze zbliżającym się terminem ważności muszą być ustawione na wierzchu (zasada first in first out).

Zwiększeniu sprzedaży konkretnych artykułów sprzyja tzw. zasada multifacing – identyczne artykuły ustawiamy kilkukrotnie obok siebie; są wówczas lepiej widoczne. Pamiętajmy, że dużym zainteresowaniem zawsze cieszą się produkty przy kasach. Rozmieszczając artykuły należy także mieć na uwadze zasadę blokową, a zatem produkty podobnego przeznaczenia umieszczamy obok siebie, kierując się ich komplementarnością.

merchandising branża odzieżowaMerchandiser, zajmujący się ekspozycją towarów, musi pamiętać o pewnych zasadach, pozwalających na zwiększenie efektywności podejmowanych działań. Specjaliści z branży merchandisingu, posiłkując się takimi dziedzinami, jak między innymi psychologia wyboru, stworzyli wiele poradników na ten temat. I wciąż powstają nowe! Warto zatem regularnie uaktualniać swoją wiedzę, gdyż może się to okazać niezwykle cenne dla naszej skuteczności.

Jedną z najważniejszych zasad są częste zmiany. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do salonów odzieżowych. Klienci zazwyczaj szybko się nudzą, a nowości pobudzają ich uwagę, nawet jeżeli zmiana rejestrowana jest podświadomie. W ekspozycji towarów warto stosować zmiany rotacyjne, umożliwiające każdemu produktowi znalezienie się w części centralnej – a więc w tej, która przyciąga najwięcej uwagi.

Należy także dużą wagę przywiązać do witryn wystawowych, bowiem zmiana wystroju w ich obrębie jest sygnałem dla potencjalnego klienta o zmianie asortymentu. Poza wyróżnieniem produktu ważne jest także ich otoczenie i rekwizyty – powinny być aktualne i przyciągające wzrok. Pamiętajmy, że wystawa to wizytówka sklepu, a jej wygląd wpłynie na decyzje, czy klient wejdzie do środka, czy też nie.

Ważne jest również dbanie o porządek i schludność, a także uporządkowanie – chaos i bezład działają zniechęcająco. Przy organizowaniu przestrzeni ekspozycyjnej trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przeznaczenie produktu, ale również jego wartość estetyczną – np. kolorystykę.