zalety pracy w merchandisinguCoraz więcej osób interesuje się warunkami pracy w merchandisingu, gdyż liczba poszukiwanych pracowników w tej branży wzrasta z roku na rok. Spowodowane to jest przełomem w postrzeganiu roli zagospodarowania przestrzeni sklepowych.

Chętnych do pracy w tym zawodzie jest jednak wielu, stąd braki kadrowe nie są odczuwalne. Skąd to wynika? Prawdopodobnie z prostego faktu, że praca merchandisera jest ciekawa i satysfakcjonująca.

Ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, a do najważniejszej z nich zaliczmy rozwój kreatywności i zmysłu estetycznego. Możliwość realizacji własnej wizji i pomysłów daje wiele zadowolenia i umożliwia wszechstronny rozwój. W merchandisingu nie można się ponad to nudzić – zawsze dzieje się coś nowego i o monotonii nie może być mowy.

Zawód rozwija również kompetencje interpersonalne, gdyż wymaga nawiązywania kontaktów międzyludzkich i niejednokrotnie prowadzenia negocjacji.

Zadowalające jest również wynagrodzenie i możliwość wypracowania atrakcyjnych premii, a także szansa podnoszenia swoich kwalifikacji – powstaje coraz więcej szkół, kształcących w tym kierunku. Warto to wykorzystać! Zwłaszcza, że praca jest zapleczem stabilizacyjnym, gdyż wykonywana jest w oparciu o umowę o pracę.

wady pracy w merchandisinguZawód merchandisera staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na to ma zwiększona troska o jakościową estetykę rozmieszczenia towarów. Branża handlowa zdaje się rozumieć, że ma to ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez klientów, toteż pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy dla merchandisera.

Poza  bezsprzecznymi zaletami, zawód ten posiada jednak swoje wady.

  • Dla osób, które nie przepadają za jazdą samochodem, męczące mogą okazać się podróże – merchandiser jest równocześnie kierowcą, gdyż musi docierać do różnych placówek sklepowych, zazwyczaj mieszczących się w różnych miastach.
  • W branży spożywczej praca ta może również wymagać odporności fizycznej.
  • Na uwadze należy też mieć pojawiające się nieraz problemy interpersonalne – merchandiser musi współpracować np. z ekipami budowlanymi, które nie zawsze przychylą się do jego wizji.
  • Poza tym, jeżeli zwierzchnik nie zaaprobuje projektu zagospodarowania przestrzeni, to merchandisera czekają trudne negocjacje, by przekonać go do swojego pomysłu.
  • Minusem mogą być również obowiązki, które nieraz trzeba zabrać ze sobą do domu – dokończyć zestawienie czy raport lub wysłać dokumentację fotograficzną.

jakie błędy popełniają merchandiserzyMerchandiser, a więc osoba zajmująca się prezentacją produktów w przestrzeni sklepowej, musi pamiętać o bardzo wielu zasadach skutecznego marketingu wizualnego. Nic zatem dziwnego, że czasem popełnia błędy – musi się ich jednak wystrzegać, jeśli chce, by jego praca była jak najbardziej efektywna.

Jakie błędy najczęściej popełniają merchandiserzy? Podstawowym i jednocześnie najbardziej szkodliwym błędem jest nieumiejętne ułożenie produktów na półce, a więc takie, które potęguje chaos i wrażenie nieładu. Nieuporządkowany asortyment jest dla klientów bardzo zniechęcający.

Kolejny błąd jest odwrotnością poprzedniej sytuacji – chodzi o nieregularne uzupełnianie produktów, skutkujące pustkami na półkach. Niewidoczne ceny to kolejny kardynalny błąd. Dla klientów uciążliwe mogą być również problemy w komunikacji między regałami, a merchandiserzy często nie biorą tego pod uwagę.

Błędem, wbrew pozorom, może być równocześnie duża nadgorliwość pracownika, związana ze zbyt częstymi zmianami ekspozycji bądź ułożenia towarów – pamiętajmy, że klienci szybko się przyzwyczajają, a ciągłe zmiany miejsca (zwłaszcza popularnych artykułów) wzbudzają irytacje.